Kulbaneparkens Venner
Kulbaneparkens Venner blev stiftet i 2017 af Benjamin Friis med det formål at skabe rammer, hvor lokale ildsjæle og frivillige grupper, med tilhørsforhold til Kulbanekvarteret, kunne lykkes med deres initiativer. Kulbaneparkens Venner har i dag en kæmpe styrke som gør, at vi står stærkere når der skal iværksættes fælles og derved kan vi, med en fælles indsats, generer midler til fællesskabet til gavn for alle.
Grupper og foreninger i Kulbaneparken
Der kan være ændringer i de enkelte aktiviteter for grupper og foreninger, som følge af situationen med Covid-19.
Mødes ved behov
Frivillig forening, der arbejder for forskønnelse af lokalområdet. Se mere på instagram.com/kunst_i_kulbanekvarteret og find dem på facebook.Hver 4. søndag kl. 9:00
Vigerslev-Kulbane Spejderne, som holder til i Kulbaneparken, mødes hver 4. søndag og nyder friluftslivet. Lige nu er det Familiespejd, som er målrettet familier med børn i alderen 0-6 år.
Onsdage kl. 14:00 i sæsonen
ved plantekasserneHavefolket mødes og vander, planter, høster og fjerner ukrudt. Om onsdagen deler de erfaringer, og nogle onsdage har de inviteret nogen udefra, der kommer med ny viden og inspiration.
Mandage kl. 18:30
i LysboksenAlle med interesse for håndarbejde og hyggeligt selskab er velkomne.
Der er plads til alle niveauer, og de garvede giver gerne de nye en hånd.
Der er kaffe og kage, og det er ikke et krav at man nørkler med noget, for at være med.Første lørdag i måneden kl. 12-16
i LysboksenAlle med interesse for hygge, fællesskab og Elvis er meget velkomne.
Aktiviteter i Kulbaneparken
Aktuelt
Lysboksen
Lysboksen er Kulbanekvarterets medborgerhus. Her kan lokale foreninger, netværk og [...]
Det mobile ildsted
Ildstedet er en mobil bålplads, som er udviklet og [...]
Lanternen
Udekøkkenet Lanternen kan bruges af alle. Her er to store [...]
Kulværket
Kulværket er en aktivitetsplads i hjertet af Kulbaneparken. Her [...]